O sztukateriach sztukatorskim okiem


Sztukatorstwo, obok malarstwa i rzeźbiarstwa należy do najwcześniejszych i najstarszych przejawów działalności artystycznej człowieka i jego dążenia do przystrajania i upiększania swojego otoczenia. Sztukaterie to m.in. ornamenty rzeźbiarskie - gzymsy, rozety, listwy, konsole, płaskorzeźby, fryzy - wykonywane głównie z gipsu. Mają zastosowanie jako ozdoba elewacji czy element wystroju wnętrz. 
W potocznym rozumieniu, sztukaterie kojarzone są z tandetnymi bibelotami i ozdobami na sufitach w starych kamienicach, zwykle zamalowanych wieloma warstwami farby, które bardziej szpecą niż ozdabiają wnętrze. W latach powojennych tego typu ozdoby przywodziły na myśl poprzednich lokatorów kamienic i domów na "ziemiach odzyskanych". Z czasem, w miarę rozwoju nowoczesnego, socrealistycznego budownictwa, sztukaterie uznawano za staromodny i zbędny element wystroju, czego efektem było częste ich skuwanie przy remontach wnętrz i elewacji budynków. 
Obecnie coraz więcej osób docenia smak starych wnętrz i elewacji. Wiele budynków ozdobionych sztukaterią, uznano za zabytkowe a ich remonty odbywają się pod nadzorem konserwatorskim. Odnawiane są stare rozety, gzymsy, kartusze, a także odlewa się nowe elementy w oparciu o oryginalne wzory. Sztukaterie coraz częściej trafiają "pod strzechy" nowoczesnych apartamentowców. Modnym jest mieć chociaż jedną secesyjną rozetę czy panel z motywem antycznym.  
W pracowni sztukatorskiej można zamówić wzory z gotowych form. Wzór można również samodzielnie zaprojektować i zlecić wykonanie sztukatorowi. Doświadczony sztukator potrafi wykonać przeróżne, unikalne ozdoby i dekoracje.

Komentarze

Popularne posty