Skąd się bierze gips

Najpopularniejszym materiałem do robót sztukatorskich są spoiwa gipsowe. Surowcem do ich wytwarzania jest kamień gipsowy stanowiący krystaliczną skałę osadową. Pod względem chemicznym jest to dwuwodny siarczan wapnia (CaSO4·2H2O). W czystej postaci surowiec gipsowy występuje w przyrodzie bardzo rzadko, zwykle jest zanieczyszczony domieszkami kalcytu, glinu, dolomitu. Domieszki te obniżają wytrzymałość spoiw, powodują pęcznienie i zmianę barwy. Aby więc uzyskać wysokiej jakości spoiwo, surowiec musi być specjalnie wyselekcjonowany. Następnie kamienie gipsowe zostają rozdrobnione i poddane obróbce termicznej - prażeniu w temperaturze powyżej 125 C. 
W kolejnych etapach i dalszym zwiększaniu temperatury prażenia powstają różne odmiany gipsu, charakteryzujące się odmiennymi właściwościami technicznymi. Powstałe w ten sposób spoiwa gipsowe są mieszanką półhydratów i anhydrytów i charakteryzują się bardzo wysoką jakością. 
Najważniejszym krajowym producentem gipsów specjalistycznych w Polsce jest Kopalnia Gipsu i Anhydrytu Nowy Ląd w Niwnicach na Dolnym Śląsku (od roku 1998r. należąca do Grupy Atlas).
Złoża naturalne jak wiadomo, nie są wieczne. Obecnie powszechną metodą pozyskiwaniu gipsu jest technologia, która dla laika może zabrzmieć nieco kontrowersyjnie, gips bowiem uzyskuje się w procesie odsiarczania spalin z zakładów energetycznych i elektrociepłowni. Odsiarczanie spalin jest jednym z najważniejszych sposobów na neutralizowanie oddziaływania zanieczyszczeń na środowisko, a produktem ubocznym jest gips syntetyczny, czyli dwuwodny siarczan wapnia! Obecnie to podstawowy surowiec w budownictwie, wykorzystywany do produkcji płyt kartonowo-gipsowych, tynków, mas, wylewek. Właściwości chemiczne gipsu "syntetycznego" są zbliżone niemal w 100% do właściwości gipsu pozyskiwanego ze źródeł naturalnych!
Ze względu na swoje właściwości, gips wpisuje się w kategorię produktów ekologicznych. Jest nietoksyczny i biodegradowalny. Chłonie wilgoć i oddaje ją do otoczenia, gdy jest nadmierna. Dzięki tej właściwości wnętrza wykonane z materiałów gipsowych są przyjazne dla człowieka. Takie wnętrza odbieramy jako ciepłe, nie przesuszone i dobrze się w nich czujemy. Gipsowe elementy wyposażenia wnętrza będą więc regulowały warunki klimatyczne w pomieszczeniach i jednocześnie nadawały im wspaniały efekt estetyczny.

Komentarze

Popularne posty